Transformácia nemocníc

Autor: Daniel Michlik | 19.10.2011 o 20:28 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  876x

Ani pád pravicovej vlády nepresvedčil lekárov, aby stiahli svoje výpovede, naďalej chcú donútiť Ministerstvo zdravotníctva splniť ich požiadavky. Myslím, že so všetkými požiadavkami okrem jednej sa dá súhlasiť. Tou je zastavenie transformácie nemocníc na štátne akciové spoločnosti.

 

Podľa mňa však práve transformácia je jedinou možnosťou, ako zabezpečiť, aby sa peniaze z nemocníc nestrácali a aby v konečnom dôsledku mali pacienti kvalitnú zdravotnú starostlivosť a lekári vyššie platy. Na Slovensku je dnes 6 transformovaných nemocníc, v ktorých lekári zarábajú omnoho viac ako ich kolegovia v ostatných nemocniciach. Deje sa tak vďaka tomu, že manažment nemocníc musí hospodáriť efektívnejšie, aby sa nemocnica veľmi nezadlžovala a nehrozili jej exekúcie, musí viesť prehľadné účtovníctvo. Každoročne sa nemocnica podrobuje nezávislému auditu a zverejňuje výročnú správu. Všetky nemocnice, ktoré sa v minulosti transformovali na akciové spoločnosti, hospodária vyrovnane alebo s miernym ziskom.

Pripadá mi však nelogické, ak lekári v popradskej nemocnici podávajú výpovede a štrajkujú proti transformácii nemocníc, keď oni vlastne už v transformovanej nemocnici pracujú. Nemocnica Poprad je totiž akciovou spoločnosťou už od roku 2006, pričom stopercentným vlastníkom je naďalej štát. A aj vďaka tomu sú platení slušnejšie než ich kolegovia v nemocniciach, ktoré sú príspevkovými organizáciami. Tak nechápem, o čo im vlastne ide? O návrat popradskej nemocnice na príspevkovú organizáciu? Skôr sa mi zdá, že niektorí lekári sa chytili do pasce odborárov a možno ani nevedeli, za čo štrajkujú.

Keď som na svojom facebookovom profile v rozčúlení nad článkom o výpovediach popradských lekárov nazval bandou nenažrancov, zdvihla sa vlna protestov. Tento „titul" bol však myslený a mierený na tých lekárov popradskej nemocnice, ktorí majú podľa zverejnenej správy 1,5 - 3,5 násobky priemernej mzdy a stále sa im máli, preto berú pacientov za rukojemníkov a podávajú výpovede. Týmto sa ospravedlňujem všetkým ostatným lekárom a medikom, ktorých som sa svojím vyjadrením dotkol. Prácu lekárov si vážim, ale nepáči sa mi, ak sa nechajú zatiahnuť do politiky a politikárčenia.

Verím, že napriek zložitej politickej situácii sa nájde vôľa proces transformácie úspešne zavŕšiť a že aj lekári vo výpovednej lehote stiahnu svoje výpovede a dovolia tak úspešne naštartovať slovenské zdravotníctvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?