Čo bude po Mubárakovi?

Autor: Daniel Michlik | 3.2.2011 o 10:53 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  785x

Podľa udalostí posledných dní to vyzerá tak, že Husní Mubárak má svoje dni v prezidentskom kresle zrátané. Osemdesiatdvaročný egyptský líder, ktorý vďaka vyhladeným vráskam a farbeným šedinám na svoj vek nevyzerá (v tomto mi veľmi pripomína Berlusconiho) sa bude musieť nedobrovoľne porúčať.

 

Podľa udalostí posledných dní to vyzerá tak, že Husní Mubárak má svoje dni v prezidentskom kresle zrátané. Osemdesiatdvaročný egyptský líder, ktorý vďaka vyhladeným vráskam a farbeným šedinám na svoj vek nevyzerá (v tomto mi veľmi pripomína Berlusconiho) sa bude musieť nedobrovoľne porúčať. A pritom to donedávna tak vôbec nevyzeralo. Vedenie jeho materskej Národnej demokratickej strany ho opätovne zvolilo za svojho kandidáta na prezidenta. Po tomto období, príp. aj v jeho priebehu by pravdepodobne vládu odovzdal svojmu synovi Džamálovi Mubárakovi, ktorý bol na túto úlohu pripravovaný desať rokov. Dnes sú všetky tieto plány Mubárakovcov v troskách.

Myslím si, že posledným klincom do Mubárakovej rakvy bolo vymenovanie šéfa tajnej služby - muchábarát - cUmára Sulajmána za viceprezidenta. Presne tej tajnej služby, ktorá je v očiach obyčajných Egypťanov obávaným symbolom a nástrojom diktátorského režimu. Týmto gestom akoby dal Mubárak najavo, ako vážne to myslí so sľubovanými reformami.

Otáznym však ostáva, čo bude po Mubárakovi... Mnohí analytici varujú pred prebratím moci islamistami, konkrétne Muslimským bratstvom. Podľa mňa však niečo také nehrozí a to najmä z 3 dôvodov:

1. Muslimské bratstvo má širokú základňu na vidieku, kým vo veľkých mestách (hlavne v Káhire) sú iba okrajovou silou

2. Mnoho vedúcich predstaviteľov Bratstva sa momentálne ešte stále nachádza v egyptských väzniciach, kde ich dal pred minuloročnými parlamentnými voľbami preventívne pozatvárať Mubárakov režim.

3. Egyptská armáda by v prípade nebezpečenstva islamistického prevratu okamžite zasiahla proti Muslimskéme bratstvu a jeho prívržencom a sama by prebrala moc...

Skôr som toho názoru, že do čela štátu sa dostane niektorý z opozičných politikov. Médiá najčastejšie spomínajú meno 68-ročného diplomata Muhammada al-Baradaja, ktorý sa už vyjadril, že pravdepodobne bude kandidovať za prezidenta. Som však trochu prekvapený, že svetoví analytici a novinári akosi zabúdajú na iného populárneho egyptského politika. A tým je nepochybne Amrú Músa, generálny tajomník Ligy arabských štátov. Tohto diplomata presviedčali jeho priaznivci ku prezidentskej kandidatúre už v roku 2005, pričom na jeho podporu dokonca vyzbierali aj dostatok podpisov. Amrú Músa  sa však vtedy rozhodol nekandidovať aj napriek veľkej šanci na úspech proti Mubárakovi. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Jeho mínusom môže byť to, že zatiaľ sa drží v úzadí a počas demonštrácií sa otvorene nepridal k opozičným silám. Všetko však nakoniec môže byť ináč a k moci sa možno dostane niekto úplne iný. Najbližšie dni a týždne nám naznačia, akou cestou sa Egypt bude uberať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česi vyhostia 18 ruských špiónov. Rusov spájajú s výbuchom muničného skladu

Česká polícia pátra po mužoch, ktorí mali byť aj za otravou Skripaľa v Británii.


Už ste čítali?