reklama

Čo bude po Mubárakovi?

Podľa udalostí posledných dní to vyzerá tak, že Husní Mubárak má svoje dni v prezidentskom kresle zrátané. Osemdesiatdvaročný egyptský líder, ktorý vďaka vyhladeným vráskam a farbeným šedinám na svoj vek nevyzerá (v tomto mi veľmi pripomína Berlusconiho) sa bude musieť nedobrovoľne porúčať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Podľa udalostí posledných dní to vyzerá tak, že Husní Mubárak má svoje dni v prezidentskom kresle zrátané. Osemdesiatdvaročný egyptský líder, ktorý vďaka vyhladeným vráskam a farbeným šedinám na svoj vek nevyzerá (v tomto mi veľmi pripomína Berlusconiho) sa bude musieť nedobrovoľne porúčať. A pritom to donedávna tak vôbec nevyzeralo. Vedenie jeho materskej Národnej demokratickej strany ho opätovne zvolilo za svojho kandidáta na prezidenta. Po tomto období, príp. aj v jeho priebehu by pravdepodobne vládu odovzdal svojmu synovi Džamálovi Mubárakovi, ktorý bol na túto úlohu pripravovaný desať rokov. Dnes sú všetky tieto plány Mubárakovcov v troskách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím si, že posledným klincom do Mubárakovej rakvy bolo vymenovanie šéfa tajnej služby - muchábarát - cUmára Sulajmána za viceprezidenta. Presne tej tajnej služby, ktorá je v očiach obyčajných Egypťanov obávaným symbolom a nástrojom diktátorského režimu. Týmto gestom akoby dal Mubárak najavo, ako vážne to myslí so sľubovanými reformami.

Otáznym však ostáva, čo bude po Mubárakovi... Mnohí analytici varujú pred prebratím moci islamistami, konkrétne Muslimským bratstvom. Podľa mňa však niečo také nehrozí a to najmä z 3 dôvodov:

1. Muslimské bratstvo má širokú základňu na vidieku, kým vo veľkých mestách (hlavne v Káhire) sú iba okrajovou silou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Mnoho vedúcich predstaviteľov Bratstva sa momentálne ešte stále nachádza v egyptských väzniciach, kde ich dal pred minuloročnými parlamentnými voľbami preventívne pozatvárať Mubárakov režim.

3. Egyptská armáda by v prípade nebezpečenstva islamistického prevratu okamžite zasiahla proti Muslimskéme bratstvu a jeho prívržencom a sama by prebrala moc...

Skôr som toho názoru, že do čela štátu sa dostane niektorý z opozičných politikov. Médiá najčastejšie spomínajú meno 68-ročného diplomata Muhammada al-Baradaja, ktorý sa už vyjadril, že pravdepodobne bude kandidovať za prezidenta. Som však trochu prekvapený, že svetoví analytici a novinári akosi zabúdajú na iného populárneho egyptského politika. A tým je nepochybne Amrú Músa, generálny tajomník Ligy arabských štátov. Tohto diplomata presviedčali jeho priaznivci ku prezidentskej kandidatúre už v roku 2005, pričom na jeho podporu dokonca vyzbierali aj dostatok podpisov. Amrú Músa sa však vtedy rozhodol nekandidovať aj napriek veľkej šanci na úspech proti Mubárakovi. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Jeho mínusom môže byť to, že zatiaľ sa drží v úzadí a počas demonštrácií sa otvorene nepridal k opozičným silám. Všetko však nakoniec môže byť ináč a k moci sa možno dostane niekto úplne iný. Najbližšie dni a týždne nám naznačia, akou cestou sa Egypt bude uberať.

Daniel Michlik

Daniel Michlik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Mladý človek, ktorý rád cestuje a zaujíma sa o politické a spoločenské dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu